logo BFG logo BFG
logo bip

Gwarantujemy bezpieczeństwo
depozytów w bankach i SKOK-ach
do równowartości 100.000 euro w złotych

MENU

Strona główna Współpraca międzynarodowa Członkostwo w EFDI
Publikacja: 12 stycznia 2012

Członkostwo w EFDI

Europejskie Forum Gwarantów Depozytów (European Forum of Deposit Insurers – EFDI) zostało założone w 2002 r. podczas konferencji w Wiedniu, w której uczestniczyły instytucje gwarancyjne z 25 państw europejskich. W gronie członków założycieli EFDI znajdował się również Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

W 2007 r. EFDI zostało przekształcone w międzynarodowe stowarzyszenie non-profit z siedzibą w Brukseli. Przyczyną zmiany formuły działania EFDI, tj. z nieformalnego forum wymiany poglądów, wiedzy i doświadczeń pomiędzy instytucjami gwarantującymi depozyty w Europie na rzecz międzynarodowego stowarzyszenia posiadającego osobowość prawną i strukturę organizacyjną, było dążenie do sformalizowania kompetencji przedstawicieli EFDI w związku z rozszerzeniem zakresu współpracy z Komisją Europejską. Bankowy Fundusz Gwarancyjny brał aktywny udział w pracach organizacyjnych mających na celu ukonstytuowanie stowarzyszenia, a następnie stał się pełnoprawnym członkiem EFDI.

Podstawowym celem EFDI jest dążenie do zapewnienia stabilności systemów finansowych poprzez promowanie współpracy europejskiej w obszarze gwarantowania depozytów oraz promowanie dyskusji i wymiany doświadczeń pomiędzy instytucjami gwarancyjnymi.

Obecnie EFDI liczy 56 członków reprezentujących 43 państwa europejskie (niektóre państwa reprezentuje więcej niż jedna instytucja gwarancyjna – Niemcy w EFDI reprezentowane są przez 7 instytucji, Austria przez 5, Włochy przez 3, Portugalia przez 2).

Ostatnia aktualizacja: 8 listopada 2016